Sari la conținut

Programarea calculatoarelor

Programarea calculatoarelor
PRP: 19,90 lei
?
Preț: 14,33 lei
Diferență: 5,57 lei
Disponibilitate: stoc indisponibil
ISBN: 973-571-430-2
Editura:
Pagini: 288
Distribuie pe:

DESCRIERE

Desigur, sunteti un om inteligent. Stiti ca boolean nu denumeste o leguma pentru supa, iar subrutinele nu au legatura cu tartinele. Insa programarea calculatoarelor nu este un lucru pe care sa-l invatati de oriunde, ci necesita foarte mult studiu si daruire. Dar de ce trebuie sa fie complicat? Indiferent daca urmati un curs despre calculatoare sau doriti sa faceti o schimbare in cariera dvs., cartea va ofera o introducere completa si usor de inteles in acest subiect complex.

- Elementele fundamentale ale programarii calculatoarelor;

- Exemple alcatuite din pasi simpli, care va ajuta sa treceti la programarea avansata;

- Explicatii clare ale tehnicilor de programare orientate pe obiecte.

Aceasta carte se adreseaza oricui vrea sa inteleaga cum functioneaza programarea. Daca nu atii avut niciodata vreun contact cu programarea, sau daca aveti nevoie de o reimprospatare a memoriei legata de tehnicile de baza folosite in programare, aceasta carte este un punct excelent de pornire. Nu aveti nevoie de nici un fel de experienta in programare pentru a va bucura de aceasta carte. Tot ceea ce va trebuie sunt deprinderile de baza legate de computere, cum ar fi folosirea tastaturii.

Odata ce stapaniti fundamentele prezentate aici, veti avea cunostintele necesare pentru a decide daca programarea este pentru dumneavoastra sau nu si daca v-ar placea sa faceti urmatorul pas.

Cartea foloseste QBasic ca limbaj de programare, disponibil pe dischete de instalare DOS, ca si pe cele mai multe CD ROM-uri de instalare Windows, putand functiona cam pe orice computer compatibil PC care exista.

Aici puteti gasi informatii specializate despre:

- Structura logica a programelor;

- Operatori si expresii booleene;

- Executii si erori;

- Fisiere de text si fisiere binare;

- Detectarea si repararea erorilor;

- Metode de a folosi ciclarea;

- Valori literale si variabile;

- Afisarea, convertirea si concatenarea sirurilor;

- Introducerea si extragerea valorilor din tablouri;

- Crearea imaginilor si a sunetelor;

- Subrutine, functii si argumente;

- Tehnici de programare orientate pe obiecte.

Clayton Walnum a scris peste 40 de carti, unele premiate, pe diferite teme, de la programarea calculatoarelor la programarea grafica 3-D. A publicat sute de aticole si recenzii in periodice specializate si a creat nenumarate programe.

OPINIA CITITORILOR

Nu există opinii exprimate. Fii primul care comentează. scrie un review

Titluri de același autor

17,96 lei
PRP: 24,60 lei

Centrul de preferințe pentru confidențialitate

Confidențialitatea dvs.

Procesăm datele dvs. cu scopul de a vă oferi posibilitatea să comandați produsele noastre online, precum și pentru a vă oferi conținut care să fie adaptat la interesele și nevoile dvs. Analizăm aceste date pentru a obține informații cu privire la comportamentul și interesele vizitatorilor noștri. Împărtășim aceste informații partenerilor noștri pe baza consimțământului și/sau a interesului legitim. Mai jos vă puteți exercita, la nivel de partener, dreptul de a consimți sau de vă opune unui interes legimit pe baza unui scop specific.

Module cookie strict necesare

Aceste fișiere sunt strict necesare pentru buna funcționare a magazinului online (pentru plasarea comenzilor online, autenficare în cont, salvarea/procesarea opțiunilor dvs cu privire la modulele de tip cookie, etc.). Acestea nu necesită acordul dvs. pentru plasare/accesare și nu pot fi dezactivate (decât dacă nu țineți meapărat să intrați în setările browser-ului dvs și să le dezactivați de acolo, având ca rezultat negativ întreruperea funcționării normale a site-ului).

Meniu de accesibilitate