Sari la conținut

MacKenzie Debora, Covid-19. Pandemia care nu trebuia sa existe si cum sa fie oprita urmatoarea

MacKenzie Debora, Covid-19. Pandemia care nu trebuia sa existe si cum sa fie oprita urmatoarea
PRP: 43,70 lei
?
Preț: 28,84 lei
Diferență: 14,86 lei
Disponibilitate: stoc indisponibil
Anul publicării: 2020
Categoria: Generala
Distribuie pe:

DESCRIERE

„O privire fascinanta in spatele scenei… Daca cineva va intreaba
cum a fost posibil sa apara epidemia de COVID-19 si cum ar putea fi
prevenita urmatoarea pandemie, recomandati aceasta carte.“ Dr. Steffanie Strathdee, decan asociat la Departamentul Stiintelor Medicale al Universitatii din San Diego, California

„Jurnalista MacKenzie, specializata in subiecte stiintifice, ofera un raport intelept si precis
al pandemiei COVID-19, furnizand cititorilor o evaluare obiectiva a momentului in care ne
aflam, cum am ajuns aici si cum sa ne pregatim pentru viitoarele infectii emergente.“ Booklist

„O lectura esentiala, revelatoare, in vremuri de panica si pandemie.“ Kirkus

Intr-un stil captivant si accesibil, Debora MacKenzie, jurnalista cu experienta in domeniul medical, ne dezvaluie socanta poveste despre cum a putut aparea pandemia Covid-19, cu un accent puternic pe ceea ce trebuie sa intreprinda omenirea pentru ca asa ceva sa nu se mai intample.

In ultimii 30 de ani de epidemii si pandemii variate, am invatat fiecare dintre lectiile necesare pentru a opri atacul acestui coronavirus. Niciuna insa nu a fost luata in seama. Consecintele s-au reflectat in prezenta pandemie, la o scala nemaiintalnita in timpurile noastre.

In paginile acestei carti pline de autoritate, semnale de alarma si limpezimi de privire, aflam istoria completa despre cum virusurile anterioare ar fi trebuit sa ne pregateasca, dar si despre esecurile dure si continue care au pavat drumul acestei pandemii. In plus, autoarea prezinta in detaliu pasii care vor trebui urmati pentru a preveni aparitia unui astfel de flagel in viitor.

Pana in acest moment, nimeni nu a adunat laolalta cunostintele acumulate despre Covid-19, cu atat mai putin in modul amplu, informativ si accesibil in care o face Debora MacKenzie. Era necesara si obligatorie aparitia acestui volum, si pentru prezent, dar mai ales pentru vremurile care vor veni. Trebuie sa intelegem ca, desi e prea devreme sa spunem ca pandemia Covid-19 a disparut si imprudent, deocamdata, sa afirmam ca aceasta va disparea, nu este prea tarziu pentru a analiza ce am gresit si cum ne putem indrepta.


Anul aparitiei: 2020
Numar pagini: 320
Format: 13x20

OPINIA CITITORILOR

Nu există opinii exprimate. Fii primul care comentează.

Centrul de preferințe pentru confidențialitate

Confidențialitatea dvs.

Procesăm datele dvs. cu scopul de a vă oferi posibilitatea să comandați produsele noastre online, precum și pentru a vă oferi conținut care să fie adaptat la interesele și nevoile dvs. Analizăm aceste date pentru a obține informații cu privire la comportamentul și interesele vizitatorilor noștri. Împărtășim aceste informații partenerilor noștri pe baza consimțământului și/sau a interesului legitim. Mai jos vă puteți exercita, la nivel de partener, dreptul de a consimți sau de vă opune unui interes legimit pe baza unui scop specific.

Module cookie strict necesare

Aceste fișiere sunt strict necesare pentru buna funcționare a magazinului online (pentru plasarea comenzilor online, autenficare în cont, salvarea/procesarea opțiunilor dvs cu privire la modulele de tip cookie, etc.). Acestea nu necesită acordul dvs. pentru plasare/accesare și nu pot fi dezactivate (decât dacă nu țineți meapărat să intrați în setările browser-ului dvs și să le dezactivați de acolo, având ca rezultat negativ întreruperea funcționării normale a site-ului).

Meniu de accesibilitate