Sari la conținut

Aspecte cheie in activitatea financiar-bancara. Conferinta internationala (Ianfred Silberstein)

Aspecte cheie in activitatea financiar-bancara. Conferinta internationala (Ianfred Silberstein)
PRP: 73,80 lei
?
Preț: 63,47 lei
Diferență: 10,33 lei
Disponibilitate: stoc indisponibil
Editura:
Anul publicării: 2019
Pagini: 384
Format: Necartonata
Distribuie pe:

DESCRIERE

Cartea autorului Ianfred Silberstein „Aspecte cheie in activitatea financiar-bancara. Conferinta internationala (Ianfred Silberstein)" de la editura C. H. BECK

Lucrarea de fata cuprinde o serie de studii prezentate cu prilejul Conferintei Internationale cu tema ,, Aspecte cheie in activitatea financiar-bancara" desfasurata in perioada 18-20 Aprilie 2018 la Bucuresti, in continuarea traditiilor conferintelor internationale organizate de Asociatia Consilierilor Juridici din Sistemul Financiar-Bancar si Asociatia Europeana de Drept Bancar si Financiar care, de-a lungul anilor, a prezentat un interes deosebit atat pentru participantii din Romania, cat si pentru specialistii din bancile centrale din numeroase state ale lumii, ca si din institutiile financiare internationale.


Volumul cuprinde lucrarile transmise pana la finalul anului 2018. Acesta cuprinde puncte de vedere exprimate de reprezentanti ai unor banci centrale din tarile europene, cat si de unii profesori de la institutii de invatamant superior din Franta si Spania. Totodata, sunt cuprinse lucrari prezentate de specialisti din Banca Nationala a Romaniei, din banci comerciale, ca si din mediul profesional juridic, inclusiv judecatori de la Inalta Curte de Casatie si Justitie.
Speram ca acest volum va trezi interesul specialistilor in domeniul bancar prin cunoasterea si intelegerea temelor abordate.

Din cuprins

  • Aspecte cheie in activitatea financiar-bancara (Prof. univ. dr. Florin Georgescu)
  • Rolul Bancii Nationale a Romaniei ca autoritate competenta in procesul de pregatire a rezolutiei institutiilor de credit (Dr. Ianfred Silberstein)
  • Legislatia europeana de combatere a spalarii banilor (Prof. univ. dr. Thierry Bonneau)
  • Impreviziunea in executarea contractului de credit (Av. Cristian Ionut-Musat)
  • Controlul judiciar al politicii monetare a Bancii Centrale Europene (Dr. Bernd Krauskof)

Despre autor

Ianfred Silberstein este consilier juridic, consultant strategie in cadrul Bancii Nationale a Romaniei.



ISBN: 978-606-18-0852-6

OPINIA CITITORILOR

Nu există opinii exprimate. Fii primul care comentează.

Centrul de preferințe pentru confidențialitate

Confidențialitatea dvs.

Procesăm datele dvs. cu scopul de a vă oferi posibilitatea să comandați produsele noastre online, precum și pentru a vă oferi conținut care să fie adaptat la interesele și nevoile dvs. Analizăm aceste date pentru a obține informații cu privire la comportamentul și interesele vizitatorilor noștri. Împărtășim aceste informații partenerilor noștri pe baza consimțământului și/sau a interesului legitim. Mai jos vă puteți exercita, la nivel de partener, dreptul de a consimți sau de vă opune unui interes legimit pe baza unui scop specific.

Module cookie strict necesare

Aceste fișiere sunt strict necesare pentru buna funcționare a magazinului online (pentru plasarea comenzilor online, autenficare în cont, salvarea/procesarea opțiunilor dvs cu privire la modulele de tip cookie, etc.). Acestea nu necesită acordul dvs. pentru plasare/accesare și nu pot fi dezactivate (decât dacă nu țineți meapărat să intrați în setările browser-ului dvs și să le dezactivați de acolo, având ca rezultat negativ întreruperea funcționării normale a site-ului).

Meniu de accesibilitate